Je to vyhrazené technické elektrické zařízení (FVE), které pomocí fotovoltaických panelů (PV) a měniče dokáže vyrobit elektřinu ze slunečního záření.
PV pole zpracuje sluneční záření pomocí křemíkových článků v panelu na stejnosměrnou elektrickou energii, která je pomocí měniče přeměněna na střídavou a následně je tato energie využívána pro napájení rozvodů v domě. Vyrobenou energii je také možné uskladnit v bateriovém úložišti, nebo dodávat do distribuční sítě.
V ČR dokáže FVE vyrobit 1 000 x více energie, než je její instalovaný výkon. Obecně se dá říci, že pokud máte instalovaný výkon 10 kWp, vyrobíte za rok zhruba 10 000 kWh = 10 MWh elektrické energie. Při návrhu FVE vypracujeme vždy simulační model, který dle umístění panelů spočítá množství vyrobené elektrické energie.
Je to jednotka, která udává výkon PV panelu nebo celé FVE. Tato jednotka ukazuje, jak velký výkon je fotovoltaický panel schopen vyrobit při přesně specifikovaných podmínkách.
FVE je vhodná pro každého, kdo potřebuje snížit celkové náklady při nákupu elektrické energie. Také je vhodná každému, kdo myslí na životní prostředí a dokáže si tuto energii vyrobit sám tzv. zelenou cestou. Instalací FVE na Vašem objektu tento majetek také v neposlední řadě patřičně zhodnocujete.
Instalace FVE je prakticky možná na jakémkoliv objektu. Ať už se jedná o rodinný dům, průmyslové nebo komerční objekty. Jediné omezení může být v památkově chráněných oblastech, kde se musí žádat o vyjádření souhlasu s umístěním FVE na příslušný úřad.
Konstrukční systém pro osazení panelů je možno instalovat na jakýkoliv typ střech z jakýchkoliv materiálů. Ať už se jedná o sedlové, valbové nebo rovné střechy.
Na rodinných domech se v drtivé většině osazuje FVE na šikmou, nebo valbovou střechu. Vždy je dobré zhodnotit stav krytiny a samotné konstrukce. Při větších instalacích na rovných střechách je nutné statické posouzení střešní konstrukce. To se týká především starších objektů. Důležité je také přímé osvětlení střechy bez stínů a správná orientace panelů. Ideální je osazení na jižní stranu, ale výhodné je i umístění na východ/západ.
Fotovoltaické panely se osazují na střechy. Dnes není vyjímkou ani umístění na fasádu nebo vhodné zábradlí. Měnič (invertor) se doporučuje instalovat do vhodné místnosti v interiéru kde neklesá teplota pod 5°C. Je možné ho instalovat i ve venkovním prostředí, ale je třeba ho chránit před přímými vlivy, jako je slunce a déšť. Ideální je umístění co nejblíže domovnímu rozváděči. K technologii FVE se osazují AC a DC rozvodnice a vše se propojuje s domácími elektrorozvody. Baterie by měli by umístěny co nejblíže měniči.
Do DC rozvodnice jsou připojeny jednotlivé kabely stringů (řetězce panelů) panelů na přepěťové ochrany a pojistkové odpínače, které chrání PV panely proti přepětí a zkratu. AC rozvodnice obsahuje všechny potřebné spínací a jistící prvky pro střídavou elektroinstalaci, včetně přepěťové ochrany a U/F Guardu.
Je to zařízení, které monitoruje a hlídá podpětí, nadpětí, podfrekvenci a nadfrekvenci v elektrické instalaci a v případě chyby této sítě odpojí FVE od distribuční sítě. To je plně v souladu s požadavky distributora sítě (ČEZ, EGD, PRE).
V drtivé většině dnes používáme nejnovější bifaciální panely JOLYWOOD nebo RECOM s technologií článků N-Type, které se vyznačují vyšší účinností oproti článkům P-Type a nižší degradací výkonu v průběhu let.
Pro instalace používáme hybridní měniče Dražice IN.Hybrid Compact 5-15.0 D a síťové měniče Dražice IN.Entity.
Jedná se o rebrand značky Solax. Je možná ale i instalace jiného výrobce.
Používáme baterie Dažice Trinity B30 a B58. Také se jedná o rebrand značky Solax.
Celý systém FVE musí být správně uzemněn na hlavní uzemňovací přípojnici, tzv. MET. Pokud v objektu chybí tato svorkovnice MET, je nutné zhotovit nový zemnič, na který se doplňující ochranné pospojování připojí. V žádném případě nesmí být uzemnění provedeno na svorkovnici PEN v RD. Není to v souladu s platnými normami.
Celková cena se odvíjí od instalované technologie a počtu jejích prvků. Především jde o počet panelů, typ a počet měničů, typ a počet baterií, počet a typ wallboxů a využití přebytků, potřebě úprav elektroinstalace a pod. Typickou instalaci 10kWp elektrárny s 10kW hybridním měničem a bateriovým úložištěm 11,6kW lze pořídit již od 240 000,- kč včetně DPH po odečtení dotace.
Wallbox je nástěnná nabíjecí stanice pro nabíjení elektromobilu. Pro nabíjení lze plně využít přebytků z instalované fotovoltaické elektrárny.
Na výši dotace má přímý vliv velikost instalovaného výkonu a velikost bateriového úložiště. Maximální možná dotace je 225 000,- kč v oblastech bez zvýšené podpory pro vybrané kraje.
Především je důležité říci, že dotace z programu NZÚ 2023+ je ze zákona nenároková, viz. závazné podmínky. Pokud ale splníte kvalifikační požadavky dotace, není důvod, aby vám dotace nebyla vyplacena. Před samotnou instalací provádíme tzv. alokaci dotace a tím pádem máme od SFŽP potvrzeno, že danou dotaci opravdu dostanete. Pokud se smluvně nedohodneme jinak, do té doby neinstalujeme.
Záruku na dílo jako takové Vám dáváme 60 měsíců od převzetí díla. Záruka na panely je od 20 let na produkt a 30 let na výkon, na hybridní měniče 10 let s možností prodloužení záruky o 5 nebo 10 let a na bateriové úložiště 10 let, nebo na min. 6 000 nabíjecích a vybíjecích cyklů. V případě ukončení činnosti, nebo úpadku společnosti záruku na instalované produkty Dražice přejímá plnou záruku tato společnost, viz. ZÁRUČNÍ PODMÍNKY PRO FOTOVOLTAICKÉ KOMPONENTY V PORTFOLIU DRUŽSTEVNÍCH ZÁVODŮ DRAŽICE – STROJÍRNA S.R.O. – záruční podmínky
Pokud budete chtít instalaci na klíč, jsme schopni vše vyřídit za Vás. Od Vás bude jen potřeba vygenerování kódu pro žádosti o dotaci ze stránek AIS, podpis plné moci vůči distributorovi a potvrzení o vedení bankovního účtu, na který budete chtít vyplatit dotaci. Veškerou potřebnou administraci jsme schopni udělat za Vás a ušetřit Vám tak drahocenný čas.
V případě instalace na rodinném domě je celková doba instalace do 3-4 dnů. Vždy záleží na konkrétní specifikaci a členitosti instalace.
Na instalaci se podílí pouze naši spolupracovníci a zaměstnanci. Nejsou to žádní zahraniční pracovníci a určitě se s každým bez problému domluvíte. Na všechny práce jsme dostatečně certifikování a vlastníme všechny potřebné osvědčení i oprávnění nutné k práci na FVE.
Je to možné, ale důrazně to nedoporučujeme. Je třeba si uvědomit, že se jedná o vyhrazené technické elektrické zařízení a práci a obsluhu tohoto zařízení smí provádět pouze osoby k tomu způsobilé dle zákonů, vyhlášek a norem platných v ČR.
Jak je psáno výše, jedná se vyhrazené technické elektrické zařízení a jako takové smí být uvedeno do provozu pouze po předložení revizní zprávy, která potvrdí, že instalace je provedena v souladu se všemi normami a je schopná bezpečného provozu. Bez revize navíc distributor neumožní výměnu stávajícího elektroměru za průběhový a tím pádem neumožní trvalý provoz elektrárny.
Jedná se požárně bezpečnostní řešení elektrárny. Tato zpráva se vypracovává na větší elektrárny. Ve zprávě je uvedeno, kde a jak smí být umístěny PV panely a samotné střídače s bateriemi. Důraz se klade především na oddělení daných požárních úseků a pod.
Statický posudek se vypracuje v případě větších elektráren, zejména pak na rovných střechách. Tam se většinou používá samonosná konstrukce s přídavnou balastní zátěží a musí se nechat posoudit, je-li střešní konstrukce schopná takové zátěže.
Ano, dle zákona 183/2006 Sb., §103, odstavec 1/e stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují stavební úpravy nezbytné pro instalaci využívající obnovitelný zdroj energie s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se způsob užívání stavby, nevyžaduje posouzení vlivů na životní prostředí, jsou splněny podmínky zejména požární bezpečnosti podle právního předpisu upravujícího požadavky na bezpečnou instalaci výroben elektřiny, a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou.
V žádném případě to ale neznamená, že není třeba vypracovat statický posudek střešní konstrukce a případně při nedodržení vyhlášky č. 114/2023 Sb. i zpracování PBŘ. Toto je velmi častý omyl a naprosté nepochopení zákona.